رشد 50 درصدی پرداخت تسهیلات به کشاورزان

مدیر شعب بانک کشاورزی در استان تهران خبر داد: در سال ۹۶، ۱۹ هزار و ۴۴۰ میلیارد ریال تسهیلات به بخش کشاورزی پرداخت شده و همچنین ۷۰۶ میلیارد ریال خسارت بیمه‌ای برای بخش کشاورزی از جمله معدوم کردن مرغداری‌ها پرداخته‌ایم.

به گزارش باربن، فریدون بهبهانی گفت: از ابتدای امسال ۲۰ هزار و ۲۸۸ فقره تسهیلات به ارزش ۱۹ هزار و ۴۴۰ میلیارد ریال در بخش کشاورزی پرداخت شده است که این عدد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است.

وی بیشترین حجم تسهیلات پرداختی را در راستای توسعه گلخانه و مکانیزاسیون اعلام کرد و گفت: دولت برای توسعه این بخش‌ها تأکید زیادی دارد و در همین راستا در سال ۹۶ به میزان ۳۲۷ میلیارد ریال در استان تهران اعتبار پرداخت کرده‌ایم، درحالی‌که برنامه ابلاغی ما برای سال ۹۶، ۲۶۵ میلیارد ریال بوده است، یعنی رقمی بیش از برنامه در نظر گرفته‌شده است.

 مدیر شعب بانک کشاورزی استان تهران همچنین خاطرنشان کرد: بیشترین تسهیلاتی که در سال ۹۵ و ۹۶ پرداخت کرده‌ایم، با نرخ سود تسهیلات ۱۴ درصد در بخش کشاورزی و ۱۶ درصد در بخش صنایع تبدیلی است مضاف بر آنکه ۲۲۰ فقره معادل رقم ۳ هزار و ۲۱۹ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی پرداخت شده است.

بهبهانی همچنین در پاسخ به این سؤال که از تسهیلات ارزان‌قیمت ۱.۵ میلیارد دلار صندوق توسعه ملی برای طرح اشتغالزایی روستایی، چه بخشی در استان تهران هزینه می‌شود، گفت: ‌۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات ارزان‌قیمت به عشایر اختصاص یافته که ۲۹ فقره معادل یک میلیارد تومان با نرخ سود ۴ درصد امسال جذب و پرداخت شده است.

وی همچنین گفت: در استان تهران ۴۲ محصول کشاورزی تحت خدمات بیمه‌ای بانک کشاورزی قرار می‌گیرد، ۱۸ محصول در حوزه باغات، ۸ مورد دام، ۷ مورد زراعی، ۲ مورد آبزیان و ۷ مورد طیور هستند.

 بهبهانی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه  چرا با وجود خسارت‌های زیاد به مرغداری‌ها، این بیمه فقط هزینه مرغ‌های معدوم‌شده را می‌پردازد و خسارت‌های دیگر ازجمله دان، تخم‌مرغ و خوراک طیوری که در مرغداری‌ها معدوم شده تحت بیمه نیستند، گفت: ما هنگام بیمه کردن بر اساس سن پولت (مرغ تخم‌گذار) بیمه را در نظر می‌گیریم و تعرفه بیمه برای هر سن پولت متفاوت است و ازآنجایی‌که بخش کشاورزی ریسک بالایی دارد، شرکت‌های بیمه تجاری به دنبال بیمه کشاورزی نمی‌روند.

وی اضافه کرد: همین امسال ۵.۲ برابر حق بیمه‌ای که از کشاورزان دریافت کردیم، خسارت داده‌ایم که در حوزه مرغداری‌ها ۳۴ برابر تعرفه بیمه‌ای که گرفته‌ایم غرامت پرداخت کرده‌ایم.

مدیر شعب بانک کشاورزی استان تهران در زمینه میزان جمع‌آوری‌شده بدهی‌های معوق زیر یکصد میلیون تومان در استان تهران گفت:‌ دولت در سال ۹۵، ۹۴ میلیارد تومان بابت سود وام‌های معوق در اختیار ما گذاشت که ما از این محل توانستیم جریمه بدهی‌ ۲ هزار نفر کشاورز را بخشوده و از این محل ۲۳۰ میلیارد ریال تسویه بگیریم.

 بهبهانی در توضیح بیشتر مشکلات بیمه گفت: اکنون به ازای هر هکتار گندم آبی، ۱۵ هزار تومان از کشاورز حق بیمه دریافت می‌کنیم درصورتی‌که هنگام پرداخت خسارت ۳ میلیون تومان به ازای هر هکتار خسارت می‌دهیم.

 وی این را هم گفت که امسال تا این لحظه ۱۳۴ میلیارد ریال از بیمه‌گذاران در بخش کشاورزی دریافت کرده‌ایم اما در مقابل ۷۰۶ میلیارد ریال غرامت داده‌ایم.

۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۱۸:۲۵ 395 0