افزایش ۱۰ برابری قیمت محصولات کشاورزی

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به وجود واسطه های زیاد و مافیا در حوزه محصولات کشاورزی گفت: اگر محصولی را در مزرعه حدود ۴۰۰ تومان به فروش برسانند، در بازار ۱۰ برابر قیمت آن حدود چهار هزار تومان به فروش می رسانند.

به گزارش باربن،‌ عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در مصاحبه با رادیو با اشاره به پروسه هزینه بر از تولید تا مصرف، گفت: اگر محصولی را در مزرعه حدود 400 تومان به فروش برسانند، در بازار ده برابر قیمت آن حدود چهار هزار تومان به فروش می رسانند و این مسئله ای نیست که امروز اتفاق افتاده باشد.

سید راضی نوری افزود: در اساسنامه تعاونی روستایی همه مسائل زنجیره تولید تا مصرف دیده شده است و باید در این راستا عرضه و تقاضا را در بازار تنظیم کنیم تا قیمت ها در فرآیند تولید تا مصرف افزایش چشمگیری نداشته باشد.

وی تصریح کرد: قبلا اشکال بر این بود که بخش کشاورزی در دو حوزه وزارت صنعت و وزارت جهاد پیگیری می شد اما در مجلس نهم، تمام بخش های کشاورزی به زیر مجموعه جهاد کشاورزی منتقل شدند تا همه بخش ها در یک وزارت خانه متمرکز شود.

 نوری درباره ریشه های افزایش ده برابری قیمت ها بیان کرد: زیاد بودن واسطه ها و وجود مافیا در حوزه محصولات کشاورزی دلیل اصلی افزایش قیمت ها است.

 محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور هم با اشاره به فاصله بسیار زیاد قیمت از تولید تا مصرف گفت: این فاصله قیمتی یک معضل بزرگ است که باعث می شود تولید کننده به سهم و حق خودش نرسد.

 وی خاطرنشان کرد: در اصل شکاف قیمتی بالا بین دریافتی کشاورزی و پرداختی مصرف کننده، یک مشکل جدید و امروزی نیست. این معضل قدیمی است و در تمام دولت ها وجود داشته است. البته دولت ها تلاش های زیادی کردند این مشکل را برطرف کنند و یک ثبات قیمت مناسب هم برای تولید کننده و هم برای مصرف کننده ایجاد کنند اما متاسفانه هنوز موفق نشده اند کاری کنند و این آسیب بر جامعه خصوصا بخش کشاورزی وجود دارد.

 رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور ابراز داشت: تنها کاری که دولت توانسته است در این حوزه انجام دهد این بوده که در زمان خرید از تولید کننده، پایین ترین قیمت را در نظر می گیرد تا فقط هزینه های تولید و حداقل سود به کشاورز پرداخت شود.

 وی افزود: بخش مهمی که دولت مورد توجه قرار نمی دهد، بخش توزیع و فروش محصولات است که با توجه به عدم نظارت، چندین برابر قیمت تولید باید به دست مصرف کننده برسد. به عنوان مثال، سیب درختی که امروز در تهران حدود شش هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد، زیر هزار تومان از کشاورز یا تولید کننده خریداری می شود.

۱۳۹۶/۱۲/۰۶ ۱۶:۰۶ 420 0