مسئله آب از بحران گذشته است

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی خبر داد: با گذشت 4 دهه از انقلاب همچنان در حوزه محیط‌زیست و آب مشکلات جدی داریم، تا حدی که مسئله آب از بحران گذشته است و برداشت‌های بی‌رویه همچنان از منابع آبی ادامه دارد.

به گزارش باربن، احمد کبیری گفت: از مجموع ۲۳۰ هزار عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی تنها ۱۳ درصد جذب مشاغل دولتی، ۱۷ درصد در بخش غیردولتی شده‌اند و ۷۰ درصد بیکارند.

وی همچنین به این نکته اشاره کرد که باید از ظرفیت فارغ‌التحصیلان این رشته در عرصه‌های کار و تولید استفاده کنیم که خود این مسئله در راستای حل بسیاری از مشکلات آبی و محیط‌زیستی هم مؤثر است؛ چراکه ما روش‌های بهره‌برداری‌مان را باید اصلاح کنیم و این مسئله جز با تغییر روش و بهره‌برداری از منابع آب و محیط‌زیست اتفاق نمی‌افتد.

 رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با انتقاد از اینکه برخی از مسئولان با فرافکنی مسئولیت خود را به گردن دیگران می‌اندازند، تصریح کرد: در سال 86، 10 هزار میلیارد تومان صرف هزینه‌ جاری دولت می‌شد که اکنون با گذشت 10 سال این رقم به 261 هزار میلیارد تومان رسیده، یعنی 26 برابر شده است و دیگر دولتی پولی برای هزینه کردن در بخش‌های توسعه‌ای کشور ندارد.

 در بخش دیگری از این نشست، رفیعی معاون آموزشی سازمان نظام مهندسی کشاورزی گفت: برای آنکه بتوانیم فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی کشاورزی را مهارت‌آموزی کرده و وارد بازار کار کنیم، دوره‌های بازآموزی در طی سال برگزار می‌کنیم و در کنار آن سامانه جامع مدیریت آموزشی را راه‌اندازی کرده‌ایم.

 وی گفت: بیش از 235 هزار نفر عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی هستند که از این تعداد 72 درصد دارای کارشناسی ارشد و 7 درصد دارای مدرک دکتری هستند.

 رفیعی همچنین به یک سری از کارهای ارزیابی و توان علمی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در حوزه مهندسی کشاورزی اشاره کرد و گفت: 4 آزمون تخصصی سراسری در حوزه کارشناسان مهندسی و آبیاری هم برگزار کرده‌ایم.

 معاون آموزشی سازمان نظام مهندسی کشاورزی بابیان اینکه از آغاز تأسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی تاکنون بیش از یک میلیون و 899 نفر در قالب 400 دوره آموزشی، آموزش دیده‌اند، گفت:‌ البته برگزاری این دوره‌ها بدون حمایت دولت بوده است.

۱۳۹۶/۱۲/۰۷ ۱۰:۰۷ 392 0